Zakończyła się właśnie I Wojna Światowa, kraje Europy wychodziły z niej z ogromnymi stratami. Silna była wola zapobieżenia podobnym kataklizmom, ale różne wizje tego, jak to zrobić. Emancypantki z różnych krajów, które jeszcze przed wojną współpracowały ze sobą w Międzynarodowej Unii na rzecz Obywatelstwa Kobiet (IWSA), spotkały się na konferencji w Zurychu, by wypracować swoje rekomendacje na kongres wersalski.

W maju br. odbędzie się w Zurychu rekonstrukcja tego kongresu z udziałem współczesnych działaczek feministycznych i pacyfistycznych z różnych krajów. W jej trakcje zostaną przypomniane postaci uczestniczek tego kongresu oraz wypracowane przez nie postulaty i rekomendacje, które miały być uwzględnione przy pracach nad traktatem pokojowym, prowadzonych w Paryżu. Organizatorką wydarzenia jest ta sama organizacja, co wówczas, czyli Międzynarodowa Liga Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności (IWLPF). Warto dodać, że wśród założycielek IWLPF były również Polki, w tym Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. https://womenvotepeace.com/zurich2019/

Zaproszenie na to wydarzenie jest otwarte, a Fundacja Kobieca eFKa dysponuje środkami na dofinansowanie kosztów przelotu do Zurychu dla kilku osób. Noclegi na miejscu zapewniają w swoich domach członkinie szwajcarskiej sekcji IWLPF. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt do dnia 21.04. 2019 na adres: efka@efka.org.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).