Marzec kobiecy w Krakowie w 2020
Kolejny kobiecy marzec w Krakowie to jeszcze więcej imprez, spotkań, dyskusji oraz, jak zwykle, manifa. Ponad 30 punktów marcowego programu znajduje się w kalendarzu wydarzeń, nawiązujących tematycznie do Dnia Kobiet i przygotowanego w ramach działań Komitetu Manifowego:
https://calendar.google.com/calendar/embed?src=5vol8p9b2ai9fe4tmcde9dftns%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FWarsaw
***
Marzec kobiecy w Krakowie 2019
Stulecie obywatelstwa kobiet
Kobiety w Polsce zaledwie od stu lat, czyli od pokolenia prababek, mają prawo nazywać się w pełni obywatelkami, mogą brać udział w politycznych gremiach decyzyjnych oraz współuczestniczyć w kształtowaniu państwa polskiego.
Cykl spotkań w Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego dotyczy stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Sto lat temu obywatelstwo kobiet było dalekie od oczywistości. Świadczy o tym rozciągający się na dziesięciolecia proces uzyskiwania przez kobiety pełni praw obywatelskich w Europie: najwcześniej w Finlandii (1906), a najpóźniej w Europie w Szwajcarii (1990 w ostatnim kantonie) zostało zalegalizowane obywatelstwo kobiet. W Polsce kobiety po raz pierwszy poszły do urn wyborczych w styczniu 1919 roku.
Cykl rozpocznie rekonstrukcja hipotetycznego spotkania emancypantek sprzed wieku. Przy stoliku kawiarnianym spotkają się Niemki: Anita Auspurg i Klara Zetkin oraz Polki: Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. Będą one prezentować różne wersje koncepcji równouprawnienia kobiet. Na dwóch kolejnych spotkaniach zaprezentowane zostaną dwa filmy o zmaganiach kobiet o prawo głosu we własnych sprawach. Oba filmy powstały w ostatnich czterech latach. Pierwszy dotyczy Szwajcarii, w której kobiety najpóźniej w Europie zdobyły pełnię praw obywatelskich. Drugi film dotyczy Wielkiej Brytanii, w której kobiety najwcześniej w Europie domagały się swych praw. Tam spotkały się z największym oporem, tam przekroczyły granice pokojowych protestów i tam też poniosły największe ofiary. Projekcje filmowe zostaną poprzedzone krótkim wprowadzeniem, a po projekcjach przewidziany jest czas na dyskusję.
W ramach czklu odbędzie się również warsztat biograficzno-historyczny pt: „Przeskoczyłam mury”, który odbędzie się w dniach 9.-10. marca. Celem warsztatu jest przypomnienie historii emancypacji kobiet oraz refleksja uczestniczek na temat swojego miejsca w tej historii. Wersja angielskojęzyczna warsztatu odbędzie się w kolejny weekend, 16.-17. Marca 2019
Organizatorzy: Fundacja Kobieca, w ramach EU projektu „Women Vote Peace”, https://womenvotepeace.com oraz Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
*****
„Feminizm od A do Z”, spektakl
3 marca, niedziela, godz. 18.00
Spektakl ten będzie rekonstrukcją hipotetycznego spotkania przy jednym stoliku kawiarnianym emancypantek sprzed wieku. W postaci dawnych emancypantek wcielą się dzisiejsze feministki. Będą to: Anita Auspurg (czyli Heidi Meinzolt, członkini zarządu najstarszej kobiecej organizacji emancypacyjno-pacyfistycznej, WILFP) i Klara Zetkin (czyli Sabine Bollenbach, autorka książki o Zetkin) oraz Maria Dulębianka (czyli Katarzyna Adamczyk, studentka i działaczka ruchu kobiecego) i Zofia Daszyńska-Golińska (czyli Lana Dadu, przewodniczka i działaczka miejska). Wprowadzenie wygłosi i kawę do stolików dawnych emancypantek podawać będzie Sławomira Walczewska, filozofka, autorka, działaczka feministyczna.
Wszystkie cztery postacie historyczne angażowały się na różny sposób w proces uzyskiwania przez kobiety praw wyborczych. Anita Auspurg była pierwszą kobietą w Niemczech, która studiowała prawo. Wraz ze swoją partnerką życiową, Gustawą Heyman, działała na rzecz praw wyborczych kobiet i na rzecz pokoju, wydawała pismo emancypacyjne, prowadziła salon, w którym spotykały się kobiety wyzwolone. Klara Zetkin z kolei była socjalistką i działaczką na rzecz praw kobiet, podobnie, jak Zofia Daszyńska-Golińska. Daszyńska była też pierwszą studentką prawa na uniwersytecie w Zurychu, która uzyskała tytuł doktora na tym wydziale. Maria Dulębianka natomiast to malarka, partnerka życiowa Marii Konopnickiej, liderka ruchu emancypacji kobiet w Galicji i przeciwniczka rozstrzygania konfliktów na drodze wojen.
Spektakl w języku polskim i częściowo w niemieckim, tłumaczony na j. polski. Wstęp wolny.
Miejsce: Kawiarnia Kultury w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.
*****
„Boski porządek”, projekcja filmu z dyskusją
5 marca, wtorek, godz. 18.00,
„Rok 1971, Szwajcaria. Nora jest młodą gospodynią domową. Mieszka z mężem i dwoma synami w spokojnej małej wiosce. Tutaj, na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki wstrząsów społecznych, które zostały wywołane wydarzeniami maja 1968 roku, związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie tak radykalnie się zmieni i z kury domowej stanie się feministyczną aktywistką, torując drogę do przyznania kobietom praw wyborczych.” (wg. Youtube)
Reż. Petra Biondina Volpe, Szwajcaria 2017, 96 min
Wprowadzenie i moderowanie dyskusji po filmie: Sławomira Walczewska
Sala AV w Pałacu Czapskich, ul. Piłsudskiego 12, wstęp wolny.
*****
„Przeskoczyłam mury”, warsztat historyczno-biograficzny
weekend 9 i 10 marca
Celem warsztatu jest poszerzenie wiedzy o najnowszej historii emancypacji kobiet oraz zwrócenie uwagi na związki pomiędzy własną biografią, a historią. Skierowany jest do kobiet w różnym wieku i o różnej narodowości, zainteresowanych historią feminizmu, refleksją autobiograficzną oraz uczeniem się (z) historii.
Warsztat odbędzie się siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa przy ul. Krakowskiej 19.
Wersja angielskojęzyczna warsztatu odbędzie się tydzień później, 16.-17. marca.
Udział nieodpłatny, wymagane wcześniejsze zgłoszenie pod adresem: efka@efka.org.pl oraz uznaniowa wpłata rezerwacyjna (sugerowane 30 zł) na konto Fundacji Kobiecej eFKa. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
*****
„Sufrażystka”, projekcja filmu z dyskusją
19 marca, wtorek, godz. 18.00
„Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw – wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne. Film w gwiazdorskiej obsadzie: Meryl Streep, Helena Bonham Carter, Carey Mulligan.” (z Youtube)
Reż. Sara Gavron, Wielka Brytania 2015, 106 min
Wprowadzenie i moderowanie dyskusji po filmie: Sławomira Walczewska
Sala AV w Pałacu Czapskich, ul. Piłsudskiego 12, wstęp wolny.
*****
eFKa zachęca również do zapoznania się z wydarzeniami w marcu, przygotowanymi przez inne krakowskie instytucje i organizacje w nawiązaniu do Dnia Kobiet. Informacja dostępna na Instagramie i w kalendarzu Google „Marzec kobiecy w Krakowie”
#naszeprababki #jows
Marzec 2018
W marcu sporo będzie się działo na Krakowskiej, a najwięcej w weekend po manifie 8-marcowej.
Na następny dzień, 9. marca, od godz. 18, odbędzie się przegląd filmów animowanych pt: „Polityka i ruch na rzecz praw wyborczych kobiet” oraz dyskusja .
Na weekend 10-11 marca Fundacja Autonomia przygotowała warsztaty WenDo dla dziewczynek.
W piątek, 16 marca, odbędzie się całodniowy warsztat historyczno-biograficzny na temat 100-lecia praw wyborczych kobiet, opisany bliżej na podstronie FIBE.
Polecamy też „Spacery feministyczne” po Krakowie w soboty i niedziele przed południem z krakowskimi feministkami i działaczkami pro-kobiecymi. „Swój” Kraków pokażą: Iwona Demko, Lana Dadu, Bożena Jawień, Grażyna Kubica-Heller oraz Sławomira Walczewska.
Informację o tych oraz innych wydarzeniach w Krakowie, nawiązujących tematycznie od Dnia Kobiet, znaleźć można w kalendarium, przygotowanym przez Komitet Manify:
https://calendar.google.com/calendar/embed?src=5vol8p9b2ai9fe4tmcde9dftns%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FBrussels
W marcu przede wszystkim jednak – idziemy na Manifę!
Spotykamy się 8 marca o godz. 17 pod gmachem głównym Muzeum Narodowego.