Stare siedlisko pod lasem, w otoczeniu łąk i w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, przeżywa własnie drugą młodość. Jego centralnym miejscem jest dom, zbudowany w latach 50. przez lokalnych mistrzów pily i siekery z materiałów dostępnych na miejscu: drewna, gliny i słomy oraz stodoła. Dom uniknął losu innych podobnych domów z sąsiedztwa. Został pieczołowicie odnowiony i wraz z najbliższym otoczeniem jest miejscem, gdzie można na nowo nawiązać kontakt z samą sobą i z przyrodą oraz  wzmocnić i rozwinąć swój potencjał witalności i kreatywności.

W przestrzeń siedliska zostały wkomponowane cztery domki-beczki. Kuchnia jest zewnętrzna, a łazienka „pod chmurką”, więc nie ma wielu miejskich wygód, ale za to jest to, co docenią tylko koneserki: woda niechlorowana do mycia, a źródlana do picia, moralny komfort toalety kompostowej, cisza i powietrze, które pachnie lasem i łąkami, noc naprawdę ciemna, albo rozgwieżdżona. Do wykorzystania jako miejsca pracy twórczej są tu przestrzenie na strychu domu i stodoły.

W tym siedlisku, w Wiśniowej, o godzinę drogi od Krakowa, Fundacja Kobieca eFKa prowadzi program rezydencji „Feminist/s/ (and) Artists in Residence”. W ramach programu FAiR przyjmujemy rezydentki na okres od 2 tygodni. Oczekujemy, że rezydentki w czasie swojego pobytu odniosą się w dowolny, kreatywny sposób do głównego motywu danego roku rezydencji. W 2022 roku tym motywem były „Pszczoły”, w 2023 jest nim „Woda”. W 2024 roku będzie to: „Bosa stopa”.

Stałymi rezydentkami domu aktualnie są: Sławomira Walczewska (filozofka, feministyczna działaczka i teoretyczka oraz, hobbystycznie, pszczelarka i sadowniczka) oraz Annette Trost (terapeutka terapii naturalnych, działaczka ekologiczna oraz hobbystycznie ogrodniczka).

Dotychczasowe rezydentki i aktualne wydarzenia przedstawiamy na FB.

O terminy i warunki rezydencji można pytać, pisząc na adres: efka@efka.org.pl

 

Dziękujemy organizacjom, które dotąd wsparły nasz projekt:

https://www.stiftung-aufmuepfige-frauen.de/

https://www.globalfundforwomen.org/