MOSTY. Wielopokoleniowy Klub Książki

Wielopokoleniowy Klub Książki to miejsce, w którym rozmawiamy o książkach oraz praktykujemy komunikację pomiędzy różnymi pokoleniami. Różnice wieku, doświadczeń i poglądów chcemy doświadczać jako poszerzające nasze widzenie świata.
Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, w Pałacu Krzysztofory. Udział w nich jest nieodpłatny, lecz ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału: tel. 602 120 142.
Spotkania odbywają się we współpracy Fundacji Kobiecej eFKa z Muzeum Krakowa oraz z krakowskim oddziałem Związku Sybiraków. Ich kuratorką jest Sławomira Walczewska.

 

Czytaj dalej

Tylko TAK znaczy TAK

 

List do Parlamentarzystek i Parlamentarzystów Rzeczpospolitej Polskiej

w sprawie nowej Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. 

 

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą o poparcie dla działań prowadzących do wsparcia przez Polskę uwzględnienia przestępstwa gwałtu w nowej dyrektywie Unii Europejskiej. Nasz apel jest częścią ogólnoeuropejskiej kampanii zorganizowanej przez Europejskie Lobby Kobiet (EWL), największej organizacji działającej na rzecz praw kobiet w UE.

Od 1 października 2023 r. UE jest stroną Konwencji Stambulskiej, najbardziej kompleksowego instrumentu do walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową w Europie. W celu zharmonizowania prawa na poziomie całej UE obecnie trwają międzyinstytucjonalne negocjacje między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w sprawie nowej dyrektywy UE dotyczącej przemocy wobec kobiet i przemocy domowej mającej zapewnić wszystkim kobietom w UE równą ochronę przed gwałtem.

Parlament Europejski przyjął bardzo zdecydowane stanowisko, które idzie dalej niż pierwotny wniosek Komisji i proponuje rozszerzenie katalogu przestępstw, które będą wyszczególnione w dyrektywie.

Niestety niektóre państwa członkowskie w Radzie UE (w tym Polska) postanowiły wykluczyć artykuł 5 Dyrektywy w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, używając argumentów prawnych jako wymówki. Pięć państw członkowskich: Belgia, Grecja, Włochy, Luksemburg i Irlandia przyjęło deklarację przypominającą, że istnieją mocne podstawy prawne do włączenia tego artykułu do Dyrektywy.

Dla organizacji zajmujących się prawami kobiet art. 5 jest kluczowym przepisem Dyrektywy w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy do

mowej. Proponuje on definicję gwałtu, odwołującą się do pojęcia zgody, rozumianej jako swobodnie wyrażona wola, niezależnie od okoliczności. Tylko takie podejście zapewnia pełną ochronę integralności seksualnej kobiety.

Wspólne, zharmonizowane podejście do jednego z najbrutalniejszych naruszeń praw człowieka wobec kobiet ma absolutnie fundamentalne znaczenie. Konieczne jest zagwarantowanie jednakowej ochrony w całej Unii przez określenie ustawowych znamion przestępstwa zgwałcenia kobiety.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą petycją i złożenia podpisu popierającego stanowisko europejskich organizacji praw kobiet: 

https://bit.ly/3ubnB8D

Z szacunkiem,

dr Monika Ksieniewicz-Mil, członkini zarządu Europejskiego Lobby Kobiet

Małgorzata Tarasiewicz, Prezeska Network of East-West Women, NEWW – Poland

dr Sławomira Walczewska, Prezeska Fundacji Kobiecej eFKa

Więcej informacji na temat kampanii EWL można znaleźć tutaj: https://womenlobby.org/EU-Directive-on-violence-against-women?lang=en

Europejskie Lobby Kobiet jest największą organizacją zrzeszającą organizacje kobiece w Europie. Założona w 1990 roku, EWL działa na rzecz promowania praw kobiet oraz równości kobiet i mężczyzn i reprezentuje ponad 2000 organizacji w całej Europie. Prace Polskiego Lobby Kobiet koordynuje Network of East-West Women, NEWW-Polska. W kampanii na rzecz Dyrektywy współpracuje Fundacja Kobieca eFKa.

Czytaj dalej

Let’s Make the Invisible Visible

“Let´s Make the Invisible Visible” was a three-year long project implemented by five organisations from Central Europe. Those organisations, dealing with women’s issues and gender equality,  came together to tackle a very topical issue of women facing multiple discrimination in the European society.

As all partners involved know from their everyday practice, formal education methods are not sufficient and adequate tools when working with women facing multiple discrimination. Instead, means of empowerment of vulnerable groups of women have to be applied. Thus participatory coaching methods and drama techniques were looked into and tested with the target group in all the countries involved with the aim to identify methods empowering and enabling women who are discriminated against on multiple grounds.

The project was composed of three parts that are inseparably connected. In the first phase partner organisations are to learn from one another. The staff of participating organisations increased their competences as they learnt about best practices the other partner organisations have been using in their work with multiple discriminated women (such as Roma, migrant or old women).We produced a handbook on innovative techniques to be used in adult education. The counselling of marginalised women was prepared together with 5 webinars dealing with selected innovative techniques and
methods. Also, video portraits of 5 women representing all participating countries will serve as well as a tool for distorting stereotypes connected to migrant, Roma or old women:

https://www.youtube.com/@FundacjaKobiecaeFKa/videos

The three-year long project was implemented by a strategic partnership, namely by GIC NORA (Czech Republic), Peregrina (Austria), TRANSFER Slovensko (Slovakia), Fundacja Kobieca (Poland) and Romanian Center for European Policies (Romania).

All webinars and videoportraits can you find on the website of NORA:

https://www.gendernora.cz/en/multiple-discrimination/

The handbook „Let’s Make the Invisible Visible” can be sent on wish as pdf file or as a paper book (limited amount).

 

 

Czytaj dalej

FAiR w Beskidzie Wyspowym

Stare siedlisko pod lasem, w otoczeniu łąk i w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, przeżywa własnie drugą młodość. Jego centralnym miejscem jest dom, zbudowany w latach 50. przez lokalnych mistrzów pily i siekery z materiałów dostępnych na miejscu: drewna, gliny i słomy oraz stodoła. Dom uniknął losu innych podobnych domów z sąsiedztwa. Został pieczołowicie odnowiony i wraz z najbliższym otoczeniem jest miejscem, gdzie można na nowo nawiązać kontakt z samą sobą i z przyrodą oraz  wzmocnić i rozwinąć swój potencjał witalności i kreatywności.

W przestrzeń siedliska zostały wkomponowane cztery domki-beczki. Kuchnia jest zewnętrzna, a łazienka „pod chmurką”, więc nie ma wielu miejskich wygód, ale za to jest to, co docenią tylko koneserki: woda niechlorowana do mycia, a źródlana do picia, moralny komfort toalety kompostowej, cisza i powietrze, które pachnie lasem i łąkami, noc naprawdę ciemna, albo rozgwieżdżona. Do wykorzystania jako miejsca pracy twórczej są tu przestrzenie na strychu domu i stodoły.

W tym siedlisku, w Wiśniowej, o godzinę drogi od Krakowa, Fundacja Kobieca eFKa prowadzi program rezydencji „Feminist/s/ (and) Artists in Residence”. W ramach programu FAiR przyjmujemy rezydentki na okres od 2 tygodni. Oczekujemy, że rezydentki w czasie swojego pobytu odniosą się w dowolny, kreatywny sposób do głównego motywu danego roku rezydencji. W 2022 roku tym motywem były „Pszczoły”, w 2023 jest nim „Woda”. W 2024 roku będzie to: „Bosa stopa”.

Stałymi rezydentkami domu aktualnie są: Sławomira Walczewska (filozofka, feministyczna działaczka i teoretyczka oraz, hobbystycznie, pszczelarka i sadowniczka) oraz Annette Trost (terapeutka terapii naturalnych, działaczka ekologiczna oraz hobbystycznie ogrodniczka).

Dotychczasowe rezydentki i aktualne wydarzenia przedstawiamy na FB.

O terminy i warunki rezydencji można pytać, pisząc na adres: efka@efka.org.pl

 

Dziękujemy organizacjom, które dotąd wsparły nasz projekt:

https://www.stiftung-aufmuepfige-frauen.de/

https://www.globalfundforwomen.org/

 

 

Czytaj dalej

Wspólny język sztuki. Edukacja poprzez sztukę jako edukacja włączająca. 

Edukacja poprzez sztukę ma ogromny potencjał włączający. Tworzy bezpieczną przestrzeń na ekspresję i wymianę, w której wspólny język jest językiem sztuki, a przez to przekracza granice i ograniczenia języków narodowych. Kobiety doswiadczające marginalizacji jako zbyt stare, zbyt młode, bezrobotne czy migrantki, mogą w bezpiecznej atmosferze warsztatowej uzyskać wsparcie poprzez uczestnictwo w grupie oraz motywację do samorozwoju.

W ramach projektu CLArt artystki, kuratorki i działaczki feministyczne z Polski miały okazję zapoznać się z metodami edukacji włączającej poprzez sztukę na tygodniowym warsztacie w Berlinie.  Z inspiracji wyniesionych z berlinskiego warsztatu jego uczestniczki przygotowały swoje mini-warsztaty, które przeprowadzą w ramach cyklu: „Sztuka – nie wykluczać”:

 

 

Mini-warsztaty rozpoczynają się w czwartki o godz. 19:
3. marca 2022 – Katarzyna Flak, czyli mowa zjawisk niepozornych
10. marca – Liliana Zeic, czyli twarzą w twarz ze stresem mniejszościowym
17. marca – Anna Krenz, czyli solidarność ponad granicami
24. marca – Joanna Wojtal-Kalinowska, czyli czas przyrody i światła
31. marca – Aśka Warchał-Beneschi i Patrycja Chlebus-Grudzień, czyli o instytucjach publicznych jako miejscach spotkania dla wszystkich
7. kwietnia – Lena Bielska, czyli jak działać bez wypalenia.
***
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: efka@efka.org.pl Udział jest nieodpłatny, lecz ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Limit nie dotyczy seniorek oraz osób z doświadczeniem migracji międzykulturowej. Osobom pomyślnie zgłoszonym prześlemy link do spotkania na Zoomie. Osoby, które wezmą aktywny udział w minimum czterech z sześciu warsztatów cyklu, otrzymają certyfikat, potwierdzający ich uczestnictwo w programie. Zapraszamy!
***
Cykl mini-warsztatów online odbywa się w ramach projektu „CLArt. Common Language of Art”, który Fundacja Kobieca eFKa realizuje we współpracy z organizacją Begine, Treffpunkt und Kultur fuer Frauen z Berlina. Projekt jest dofinansowany z Programu EU Erasmus Plus.

 

 

 

 

Czytaj dalej

Women Vote Peace

Sto lat temu, w 1919 roku, kobiety w Polsce po raz pierwszy wzięły udział w wyborach do najwyższych władz ustawodawczych. W innych krajach Europy i świata przełom wieków XIX i XX również był czasem zmagań o powszechne uznanie prawa kobiet do współdecydowania o losach społeczności i państw.  Sufrażystki, jak nazywano emancypantki, domagające się praw obywatelskich dla kobiet, były grupą politycznie zróżnicowaną. W projekcie „Women Vote Peace” przypominamy o tym, że część z nich odrzucała szowinizm państw oraz wojnę jako metodę rozwiązywania konfliktów. Sufrażystki-pacyfistki założyły swoją organizację na kongresie w Hadze w 1915 roku i organizacja ta, WILPF, istnieje do dziś. W kongresie w Hadze wzięło udział pięć Polek, w tym Zofia Daszyńska-Golińska oraz Maria Dulębianka.

Cztery lata później ta sama grupa kobiet starała się wpłynąć na zapisy Wersalskiego Traktatu Pokojowego. W 1919 roku odbyła się konferencja w Zurychu, o której współczesne feministki i pacyfistki przypomniały, spotykając się w tym samym hotelu „Zum Glocken”.

Strona projektu zawiera wiele wartościowych informacji historycznych, w tym zdigitalizowane, obszerne sprawozdanie z konferencji w 1919 roku:

https://womenvotepeace.com/

 

Czytaj dalej

CE Feminist Summer School

Feministyczna Szkoła Letnia dla uczestniczek/ uczestników z Europy Środkowej po raz pierwszy odbyła się we wrześniu 2019 roku w Brnie. eFKa była współorganizatorką tego projektu, zainicjowanego przez czeską organizację feministyczną NORA z Brna i wspartego dotacją z Funduszu Wyszehradzkiego.

Atmosfera Feministycznej Szkoły Letniej była świetna i powszechna była wola kontynuacji Szkoły w kolejnych latach. Jeśli plany się powiodą i sponsorzy dopiszą, w 2020 roku Szkoła odbędzie się w Krakowie, a w 2021 roku – w Budapeszcie.

https://www.gendernora.cz/l/central-european-feminist-summer/

***

Faktycznie, druga edycja wyszehradzkiej Szkoły Feministycznej odbyła się. W sierpniu 2021 roku spotkało się w Krakowie prawie czterdzieści feministek z Czech, Słowacji, Węgier i z Polski. Świetna atmosfera i ciekawe warsztaty oraz spotkania sprawiły, że ochota na kolejną edycję Szkoły Feministycznej nie zmalała. Za rok w Budapeszcie?

https://www.gendernora.cz/en/central-european-feminist-school-2nd-edition/

 

Czytaj dalej

Dni Otwarte na Krakowskiej 19

sobota-niedziela, 5.-6.10.2019: W najbliższy weekend cała kamienica przy ul. Krakowskiej 19 będzie tętniła życiem. Na wszystkich trzech piętrach kamienicy planowane są warsztaty, dyskusje, wystawy, projekcje, a nawet wspólne śpiewanie. Każdy i każda może tu znaleźć coś ciekawego dla siebie: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2691633867534144&set=gm.443380816523946&type=3&theater&ifg=1

Czytaj dalej

Wielka rekonstrukcja kongresu emancypantek sprzed stu lat

Zakończyła się właśnie I Wojna Światowa, kraje Europy wychodziły z niej z ogromnymi stratami. Silna była wola zapobieżenia podobnym kataklizmom, ale różne wizje tego, jak to zrobić. Emancypantki z różnych krajów, które jeszcze przed wojną współpracowały ze sobą w Międzynarodowej Unii na rzecz Obywatelstwa Kobiet (IWSA), spotkały się na konferencji w Zurychu, by wypracować swoje rekomendacje na kongres wersalski.

W maju br. odbędzie się w Zurychu rekonstrukcja tego kongresu z udziałem współczesnych działaczek feministycznych i pacyfistycznych z różnych krajów. W jej trakcje zostaną przypomniane postaci uczestniczek tego kongresu oraz wypracowane przez nie postulaty i rekomendacje, które miały być uwzględnione przy pracach nad traktatem pokojowym, prowadzonych w Paryżu. Organizatorką wydarzenia jest ta sama organizacja, co wówczas, czyli Międzynarodowa Liga Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności (IWLPF). Warto dodać, że wśród założycielek IWLPF były również Polki, w tym Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. https://womenvotepeace.com/zurich2019/

Zaproszenie na to wydarzenie jest otwarte, a Fundacja Kobieca eFKa dysponuje środkami na dofinansowanie kosztów przelotu do Zurychu dla kilku osób. Noclegi na miejscu zapewniają w swoich domach członkinie szwajcarskiej sekcji IWLPF. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt do dnia 21.04. 2019 na adres: efka@efka.org.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

 

 

 

Czytaj dalej