FAiR w Beskidzie Wyspowym

Stary dom pod lasem, w otoczeniu łąk i w bezposrednim sąsiedztwie lasu, przezywa własnie drugą młodosc. Zbudowany w latach 50. przez lokalnych mistrzow pily i siekery z materialow dostępnych na miejscu: drewna, gliny i słomy, uniknął losu innych podobnych domow z sąsiedztwa. Został pieczołowicie odnowiony i wraz z najblizszym otoczeniem jest miejscem, gdzie mozna na nowo nawiązac kontakt z samą sobą, wzmocnic swoje zdrowie i poszerzyc wrazliwosc na głosy przyrody.

Dom otacza sad owocowy oraz niewielki ogrod permakulturowy. Jest tu tez mala pasieka oraz domek do inhalacji powietrzem z ula. Fundacja Kobieca eFKa dysponuje przestrzenią ok. 100 m2 na poddaszu domu do wykorzystania jako miejsce mieszkania i pracy tworczej.

Aktualnie stałymi rezydentkami domu są: Sławomira Walczewska (filozofka, feministyczna działaczka i teoretyczka oraz, hobbystycznie, pszczelarka i sadowniczka) oraz Annette Trost (terapeutka terapii naturalnych, działaczka ekologiczna oraz hobbystycznie ogrodniczka).

O terminy i warunki rezydencji mozna pytac, pisząc na adres: efka@efka.org.pl Preferowane są pobyty min. 2-tygodniowe.

 

Czytaj dalej

Wspólny język sztuki. Edukacja poprzez sztukę jako edukacja włączająca. 

Edukacja poprzez sztukę ma ogromny potencjał włączający. Tworzy bezpieczną przestrzeń na ekspresję i wymianę, w której wspólny język jest językiem sztuki, a przez to przekracza granice i ograniczenia języków narodowych. Kobiety doswiadczające marginalizacji jako zbyt stare, zbyt młode, bezrobotne czy migrantki, mogą w bezpiecznej atmosferze warsztatowej uzyskać wsparcie poprzez uczestnictwo w grupie oraz motywację do samorozwoju.

W ramach projektu CLArt artystki, kuratorki i działaczki feministyczne z Polski miały okazję zapoznać się z metodami edukacji włączającej poprzez sztukę na tygodniowym warsztacie w Berlinie.  Z inspiracji wyniesionych z berlinskiego warsztatu jego uczestniczki przygotowały swoje mini-warsztaty, które przeprowadzą w ramach cyklu: „Sztuka – nie wykluczać”:

 

 

Mini-warsztaty rozpoczynają się w czwartki o godz. 19:
3. marca 2022 – Katarzyna Flak, czyli mowa zjawisk niepozornych
10. marca – Liliana Zeic, czyli twarzą w twarz ze stresem mniejszościowym
17. marca – Anna Krenz, czyli solidarność ponad granicami
24. marca – Joanna Wojtal-Kalinowska, czyli czas przyrody i światła
31. marca – Aśka Warchał-Beneschi i Patrycja Chlebus-Grudzień, czyli o instytucjach publicznych jako miejscach spotkania dla wszystkich
7. kwietnia – Lena Bielska, czyli jak działać bez wypalenia.
***
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: efka@efka.org.pl Udział jest nieodpłatny, lecz ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Limit nie dotyczy seniorek oraz osób z doświadczeniem migracji międzykulturowej. Osobom pomyślnie zgłoszonym prześlemy link do spotkania na Zoomie. Osoby, które wezmą aktywny udział w minimum czterech z sześciu warsztatów cyklu, otrzymają certyfikat, potwierdzający ich uczestnictwo w programie. Zapraszamy!
***
Cykl mini-warsztatów online odbywa się w ramach projektu „CLArt. Common Language of Art”, który Fundacja Kobieca eFKa realizuje we współpracy z organizacją Begine, Treffpunkt und Kultur fuer Frauen z Berlina. Projekt jest dofinansowany z Programu EU Erasmus Plus.

 

 

 

 

Czytaj dalej

Women Vote Peace

Sto lat temu, w 1919 roku, kobiety w Polsce po raz pierwszy wzięły udział w wyborach do najwyższych władz ustawodawczych. W innych krajach Europy i świata przełom wieków XIX i XX również był czasem zmagań o powszechne uznanie prawa kobiet do współdecydowania o losach społeczności i państw.  Sufrażystki, jak nazywano emancypantki, domagające się praw obywatelskich dla kobiet, były grupą politycznie zróżnicowaną. W projekcie „Women Vote Peace” przypominamy o tym, że część z nich odrzucała szowinizm państw oraz wojnę jako metodę rozwiązywania konfliktów. Sufrażystki-pacyfistki założyły swoją organizację na kongresie w Hadze w 1915 roku i organizacja ta, WILPF, istnieje do dziś. W kongresie w Hadze wzięło udział pięć Polek, w tym Zofia Daszyńska-Golińska oraz Maria Dulębianka.

Cztery lata później ta sama grupa kobiet starała się wpłynąć na zapisy Wersalskiego Traktatu Pokojowego. W 1919 roku odbyła się konferencja w Zurychu, o której współczesne feministki i pacyfistki przypomniały, spotykając się w tym samym hotelu „Zum Glocken”.

Strona projektu zawiera wiele wartościowych informacji historycznych, w tym zdigitalizowane, obszerne sprawozdanie z konferencji w 1919 roku:

https://womenvotepeace.com/

 

Czytaj dalej

CE Feminist Summer School

Feministyczna Szkoła Letnia dla uczestniczek/ uczestników z Europy Środkowej po raz pierwszy odbyła się we wrześniu 2019 roku w Brnie. eFKa była współorganizatorką tego projektu, zainicjowanego przez czeską organizację feministyczną NORA z Brna i wspartego dotacją z Funduszu Wyszehradzkiego.

Atmosfera Feministycznej Szkoły Letniej była świetna i powszechna była wola kontynuacji Szkoły w kolejnych latach. Jeśli plany się powiodą i sponsorzy dopiszą, w 2020 roku Szkoła odbędzie się w Krakowie, a w 2021 roku – w Budapeszcie.

https://www.gendernora.cz/l/central-european-feminist-summer/

***

Faktycznie, druga edycja wyszehradzkiej Szkoły Feministycznej odbyła się. W sierpniu 2021 roku spotkało się w Krakowie prawie czterdzieści feministek z Czech, Słowacji, Węgier i z Polski. Świetna atmosfera i ciekawe warsztaty oraz spotkania sprawiły, że ochota na kolejną edycję Szkoły Feministycznej nie zmalała. Za rok w Budapeszcie?

https://www.gendernora.cz/en/central-european-feminist-school-2nd-edition/

 

Czytaj dalej

Dni Otwarte na Krakowskiej 19

sobota-niedziela, 5.-6.10.2019: W najbliższy weekend cała kamienica przy ul. Krakowskiej 19 będzie tętniła życiem. Na wszystkich trzech piętrach kamienicy planowane są warsztaty, dyskusje, wystawy, projekcje, a nawet wspólne śpiewanie. Każdy i każda może tu znaleźć coś ciekawego dla siebie: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2691633867534144&set=gm.443380816523946&type=3&theater&ifg=1

Czytaj dalej

Wielka rekonstrukcja kongresu emancypantek sprzed stu lat

Zakończyła się właśnie I Wojna Światowa, kraje Europy wychodziły z niej z ogromnymi stratami. Silna była wola zapobieżenia podobnym kataklizmom, ale różne wizje tego, jak to zrobić. Emancypantki z różnych krajów, które jeszcze przed wojną współpracowały ze sobą w Międzynarodowej Unii na rzecz Obywatelstwa Kobiet (IWSA), spotkały się na konferencji w Zurychu, by wypracować swoje rekomendacje na kongres wersalski.

W maju br. odbędzie się w Zurychu rekonstrukcja tego kongresu z udziałem współczesnych działaczek feministycznych i pacyfistycznych z różnych krajów. W jej trakcje zostaną przypomniane postaci uczestniczek tego kongresu oraz wypracowane przez nie postulaty i rekomendacje, które miały być uwzględnione przy pracach nad traktatem pokojowym, prowadzonych w Paryżu. Organizatorką wydarzenia jest ta sama organizacja, co wówczas, czyli Międzynarodowa Liga Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności (IWLPF). Warto dodać, że wśród założycielek IWLPF były również Polki, w tym Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. https://womenvotepeace.com/zurich2019/

Zaproszenie na to wydarzenie jest otwarte, a Fundacja Kobieca eFKa dysponuje środkami na dofinansowanie kosztów przelotu do Zurychu dla kilku osób. Noclegi na miejscu zapewniają w swoich domach członkinie szwajcarskiej sekcji IWLPF. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt do dnia 21.04. 2019 na adres: efka@efka.org.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

 

 

 

Czytaj dalej

Odczyty

Reforma domowej pracy kobiet w wizji polskich działaczek katolickich na przełomie XIX i XX wieku

piątek, 22.03.2019, godz. 18:  W latach osiemdziesiątych XIX wieku członkinie środowisk katolickich zaproponowały reformę domowej pracy kobiet.

Czytaj dalej

Warsztaty

Przeskoczyłam mury. Warsztat biograficzno-historyczny

Zaledwie sto lat minęło, odkąd kobiety w Polsce uzyskały prawa obywatelskie. Pokolenie naszych prababek wywalczyło je  dla siebie i dla nas. W jaki sposób wywalczyły? Z jakich powodów?  Kim były te kobiety, które się najbardziej angażowały? Co wiemy o dawnych emancypantkach, feministkach, sufrażystkach, siłaczkach, sterniczkach i entyzjastkach?

Czytaj dalej

Marzec kobiecy

Marzec kobiecy w Krakowie w 2020

Kolejny kobiecy marzec w Krakowie to jeszcze więcej imprez, spotkań, dyskusji oraz, jak zwykle, manifa. Ponad 30 punktów marcowego programu znajduje się w kalendarzu wydarzeń, nawiązujących tematycznie do Dnia Kobiet i przygotowanego w ramach działań Komitetu Manifowego:

https://calendar.google.com/calendar/embed?src=5vol8p9b2ai9fe4tmcde9dftns%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FWarsaw

 

***

 Marzec kobiecy w Krakowie 2019

 

Stulecie obywatelstwa kobiet

Kobiety w Polsce zaledwie od stu lat, czyli od pokolenia prababek, mają prawo nazywać się w pełni obywatelkami, mogą brać udział w politycznych gremiach decyzyjnych oraz  współuczestniczyć w kształtowaniu państwa polskiego.

Cykl spotkań w Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego dotyczy stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Sto lat temu obywatelstwo kobiet było dalekie od oczywistości. Świadczy o tym rozciągający się na dziesięciolecia proces uzyskiwania przez kobiety pełni praw obywatelskich w Europie: najwcześniej w Finlandii (1906), a najpóźniej w Europie w Szwajcarii (1990 w ostatnim kantonie) zostało zalegalizowane obywatelstwo kobiet. W Polsce kobiety po raz pierwszy poszły do urn wyborczych w styczniu 1919 roku.

Cykl rozpocznie rekonstrukcja hipotetycznego spotkania emancypantek sprzed wieku. Przy stoliku kawiarnianym spotkają się  Niemki: Anita Auspurg i Klara Zetkin oraz Polki: Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. Będą one prezentować różne wersje koncepcji równouprawnienia kobiet. Na dwóch kolejnych spotkaniach zaprezentowane zostaną dwa filmy o zmaganiach kobiet o prawo głosu we własnych sprawach. Oba filmy powstały w ostatnich czterech latach. Pierwszy dotyczy Szwajcarii, w której kobiety najpóźniej w Europie zdobyły pełnię praw obywatelskich. Drugi film dotyczy Wielkiej Brytanii, w której kobiety najwcześniej w Europie domagały się swych praw. Tam spotkały się z największym oporem, tam przekroczyły granice pokojowych protestów i tam też poniosły największe ofiary.  Projekcje filmowe zostaną poprzedzone krótkim wprowadzeniem, a po projekcjach przewidziany jest czas na dyskusję.

W ramach czklu odbędzie się również warsztat biograficzno-historyczny pt: „Przeskoczyłam mury”, który odbędzie się w dniach 9.-10. marca. Celem warsztatu jest przypomnienie historii emancypacji kobiet oraz refleksja uczestniczek na temat swojego miejsca w tej historii. Wersja angielskojęzyczna warsztatu odbędzie się w kolejny weekend, 16.-17. Marca 2019

Organizatorzy: Fundacja Kobieca, w ramach EU projektu „Women Vote Peace”,  https://womenvotepeace.com   oraz Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

https://kreatywna-europa.eu/wp-content/uploads/2015/12/logo-Kreatywna-Europa-png.png

Czytaj dalej

Akcje

Centrum działań społecznych i obywatelskich

na Krakowskiej 19

Jesienią 2017 kamienica przy ul. Krakowskiej 19 została przez Skarb Państwa przekazana na własność miastu. W tej kamienicy od prawie 20 lat swoje miejsce mają organizacje,

Czytaj dalej
12