7 września 2017, godz. 17: Film “Siostry” to dokument opowiadający o niezwykłym zetknięciu kultur Wschodu i Zachodu. To film o marzeniach, wierze w zmiany i walce o prawo do wolności. Bohaterkami są trzy siostry: Gaisu, Zohra i Parastu. Uroda najstarszej okazała się źródłem wielkiego dramatu. Jako 13-latka straciła ojca, który nie zgodził się na wydanie córki za mąż za lokalnego watażkę. Parastu miesiącami, dzień i noc, przebrana za mężczyznę z karabinem w ręku broniła się przed porwaniem. Kiedy w końcu udało jej się uciec z rodzinnej wsi dramat się nie skończył. Teraz to jej 6-letnia siostra Gaisu została przyrzeczona synowi lokalnego watażki. Gaisu cudem uniknęła przymusowego małżeństwa i wyemigrowała do USA, skąd wróciła dopiero rok temu, aby wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu pomagać kobietom w uniknięciu podobnego losu. Najmłodsza z sióstr – Zohra, również nosi głęboko w sobie żałobę i pragnie “uwolnić się od smutku”.  Poprzez historię sióstr odkrywamy ciemną  i jasną stronę życia kobiet w Afganistanie. Tradycyjna mentalność zabrania im pracować, kształcić się, wychodzić z domu bez męża lub krewnego, korzystać z rozrywek, a nawet chodzić do lekarza. Jednakże mają one swoje strategie oporu i walczą o niezależność.

Ten film to niezwykła podróż w głąb kobiecego świata Afganek oglądana okiem Polek, działaczek ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, które wyruszyły do Afganistanu, by w imię solidarności wesprzeć swoje siostry, nawiązać współpracę w ramach projektu “Młode kobiety na rzecz zmiany”, wzmocnić liderki zmian i nakręcić ważny film. Tak zrodziły się siostrzane więzy.

Po filmie odbędzie się spotkanie z bohaterkami i dyskusja panelowa. Zastanowimy się nad tym, jakie uwarunkowania wpływają na sytuację kobiet w Afganistanie i jakie są szanse na zmianę; jak wygląda życie, praca działaczy  i działaczek praw kobiet w  tym kraju; jakie trudności napotykają osoby realizujące programy pomocowe; jak przezwyciężyć strach gdy działa się na rzecz emancypacji kobiet w kontekście wojny, państwa wyznaniowego i kultury patriarchatu? Opowiemy też o naszej współpracy z liderkami w Kabulu.

W spotkaniu wezmą udział bohaterki filmu, afgańscy i polscy działacze praw kobiet, trenerki równości szans, naukowczynie, w tym:

Humayun i Shukria Sarabi ,  Women Empowered Afghanistan

Zohra i Gaisu Yari , bohaterki filmu, Women’s Creative and Artistic Organization

Jawad Wafa, Maisam Waseem , organizacja Shuhada

dr Beata Kowalska, socjolożka, ekspertka ds. sytuacji kobiet w krajach arabskich

Monika Sobańska,  Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, autorka projektu “Młode kobiety na rzecz zmiany”

Ewa Stoecker, trenerka antydyskryminacyjna, działaczka

Spotkanie poprowadzi dr Sławomira Walczewska,  filozofka, działaczka, Fundacja Kobieca eFKa

Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Prosimy o wsparcie finansowe na dokończenie produkcji pełnometrażowej wersji filmu na https://polakpotrafi.pl/projekt/siostry

Przedpołudniem w dniu projekcji w sali warsztatowej przy Krakowskiej 19 odbędzie się spotkanie przedstawicielek krakowskich i małopolskich organizacji, zainteresowanych współpracą polsko-afgańską na rzecz kobiet. Organizacje zainteresowane przysłaniem swoich reprezentantek / reprezentantów prosimy o kontakt.

Film i spotkanie są realizowane są przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety w ramach projektu międzynarodowego “Młode kobiety na rzecz zmiany”,  współfinansowanie Komisja Europejska, Program Erasmus+.

KIEDY:  7 września 2017 o godz. 17,       GDZIE:  kino „Pod Baranami” przy Rynku Głównym