Menu

  Spotkania w 2005 roku  
 
 
20 miesięcy w Unii Europejskiej
 
1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest gender mainstreaming, czyli włączanie problematyki płci we wszelkie działania prowadzone we wszystkich obszarach funkcjonowania Wspólnot, na wszystkich poziomach decyzyjnych, we wszystkich aktach prawnych przyjmowanych przez Unię Europejską i kraje członkowskie. Na spotkaniu podsumowującym ostatnie 20 miesięcy funkcjonowania Polski w strukturach unijnych zastanawiałyśmy/ -liśmy się, czy i jak zmieniło się w tym czasie życie Polek i czy sam proces dostosowywania polskiego prawa do prawodawstwa UE zakończył się powodzeniem. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzieliła się socjolożka i europeistka Natalia Sarata, a spotkanie odbyło się 14 grudnia, w środę, o godz.19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
Feministyczny kocioł bałkański
 
Kiedy rozwinął się ruch kobiecy w Chorwacji? Jak Chorwatki doszły do prawa głosu? Jaki wpływ miała na rozwój feminizmu ostatnia wojna bałkańska? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce Bośniaczek i Serbek? Kim są współczesne chorwackie feministki i ich babki-emancypantki? Co robią teraz? W jakich organizacjach pracują? Jak egzystuje feminizm w patriarchalnej i katolickiej kulturze zachodnich Bałkanów ? Kim są słynne "chorwackie czarownice"? Czy w Chorwacji istnieje literatura feministyczna?
Na te wszystkie pytania odpowiadała Agata Jawoszek, obserwująca przez ostatnie pół roku działalność chorwackich organizacji kobiecych i bujny rozwój tamtejszej literatury feministycznej, udowadniając iż chorwacki feminizm na Dubravce Ugrešic i Slavence Drakulić się nie kończy. Spotkanie odbyło się 7 grudnia, w środę, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
Debatę z „Zadrą”
Co po wyborach?
 
Głównym tematem numeru, który trafił do Czytelniczek i Czytelników w październiku 2005, są oczywiście wybory. Magdalena Dąbrowska analizuje co polskie partie polityczne mówią na temat równego statusu kobiet i mężczyzn, Sławka Walczewska maluje obraz  polskiej rzeczywistości po wyborach, a wśród rozmów „Zadry” jest wywiad z krakowską polityczką Platformy Obywatelskiej, którą Beata Kozak wypytuje o powody wypychania kobiet z list wyborczych.  Debata odbyła się 22 listopada, we wtorek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
 Lesbijki-rabinki, rabinki-lesbijki.
Kobieta i prawo żydowskie
 
Być kobietą nie zawsze jest łatwo, być kobietą nauczycielem trudniej, być kobietą przewodnikiem duchowym bardzo trudno. 
Być lesbijką nie zawsze jest łatwo, być lesbijką nauczycielem trudniej, być lesbijką przewodnikiem duchowym bardzo trudno.
O pierwszej generacji rabinek, które jednocześnie są lesbijkami, o niezwykłej historii kobiet rabinek i o roli kobiet w judaizmie opowiedziała Dorota Szymborska - Dyrda. Spotkanie odbyło się  9 listopada, w środę, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
  
 Feministki o sobie
 
 W książce pt: "Feministki. Własnym głosem o sobie", wydanej przez Wydawnictwo eFKa, dziesięć współczesnych polskich feministek opowiada o sobie, o swoim życiu i tym, w jaki sposób w ich życiu pojawił się feminizm. Wśród tych dziesięciu są feministki bardzo znane i mniej znane, pochodzą one z dużych i mniejszych miast, są akademiczkami, publicystkami, działaczkami ruchu kobiecego.
Książkę zaprezentowała redaktorka naczelna "Zadry", Beata Kozak. Udział w spotkaniu wzięły autorki wypowiedzi, m.in. Anna Lipowska-Teutsch i Zofia Brzuchowska oraz redaktorka książki, Sławomira Walczewska. Spotkanie odbyło się  25 października 2005,  we wtorek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa przy ul.Szczepańskiej 3/3 w Krakowie.
 
 
Nasz wybór, nasze posłanki
 
 Kilka lat temu Slavenka Draculić pisała iż "demokracja bez kobiet to pół demokracji" jednak ta prosta teza nie zyskała aplauzu w naszym kraju. Wręcz przeciwnie, im szybszym krokiem zbliżają się wrześniowe wybory parlamentarne i im częściej prezentowane są spoty reklamowe w telewizji publicznej tym bardziej można utwierdzić się w przekonaniu iż  "polska demokracja" doskonale radzi sobie bez kobiet. 
Widać jednak że coś się zmienia,  że kobiety wcale nie mają ochoty się dłużej godzić się na taką sytuację. Według przeprowadzanych w ostatnim czasie badań kobiety sadzą iż udział ich płci w życiu publicznym i w procesie podejmowania decyzji jest zbyt mały i powinien się zwiększyć. Może 25 września to dobra data by to zmienić?
O sytuacji kobiet w polityce, o stosunku do feminizmu, równouprawnienia kobiet, o kontaktach z kobiecymi ngo'sami i o wielu innych kwestiach rozmawiałyśmy/ -lismy z krakowskimi kandydatkami na parlamentarzystki.
Udział w spotkaniu wzięły kandydatki z czołowych miejsc na listach wyborczych m.in. Grażyna Leja z PSL, Małgorzata Wilkosz-Śliwa z SdPL, Brygida Kuźniak z PD, Maria Rybiałek z Samoobrony i Magdalena Łagisz z SLD. Spotkanie odbyło się  w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa 19 września, w poniedziałek o godz. 19.00.
  
 
Debata z "Zadrą": Pisma feministyczne na świecie
 
W najnowszej "Zadrze" przeczytacie o feministycznych matkach i genderowych blogach, o kobietach w komiksach i o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w Iranie. Polecamy tez interesujące rozmowy z min. Magdalena Środą i Kazimierą Szczuką o kontrowersyjnych sprawach.
Specjalnymi gośćmi spotkania były osoby z kursu genderowego Szkoły Letniej prof. Ann Snitow, które opowiedzą o pismach feministycznych w  swoich krajach. Spotkanie odbyło się 19 lipca, we wtorek, o godz. 20.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa w Krakowie przy ul.Szczepańskiej 3/3.
 
 
Świetliki
 
Film "Świetliki" pokazuje życie lesbijek-imigrantek, mieszkających we Francji. Bohaterki filmu opowiadają o swoim życiu pomiędzy dwiema kulturami, które jest dodatkowo skomplikowane ze względu na ich orientację seksualną. 
Reżyserką filmu jest 55 - letnia algierska reżyserka Dalida Kadri, urodzona w Biskra w Algerii ale od wczesnego dzieciństwa mieszkająca  we Francji.  Ukończyła nauki polityczne na Uniwersytecie w  Grenoble. Była wolontariuszką organizacji feministycznych i lesbijskich.
Dalida Kadri przebywała w Polsce na zaproszenie Porozumienia Lesbijek (LBT). Pokaz  filmu oraz dyskusja z reżyserką odbyły się 28 czerwca, we wtorek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 

Feministyczna ekonomia - gender budget
w naukach ekonomicznych
 
Gender budget to analiza dochodów i wydatków publicznych pod kątem płci oraz badanie ich skutków dla sytuacji kobiet w porównaniu do sytuacji mężczyzn. Wpływ opracowanego przez władze lokalne budżetu jest różny dla obu płci z powodu różnorodności ról społecznych, jakie pełnią one w społeczeństwie. Perspektywę płciową do ekonomii wprowadzono już we Francji, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, gdzie dostosowano finanse publiczne do potrzeb odbiorców budżetów. O szczegółach opowiadała Zofia Łapniewska z NEWW-Polska. 
Spotkanie odbyło się 9 czerwca, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji przy ul.Szczepańskiej 3/3.
 
  
Ruch kobiecy w Wielkiej Brytanii
 
Jane Hardy jest ekonomistką i działaczką związkową. Podczas pobytu w Polsce zbierała materiały do artykułu o polskim ruchu feministycznym. Przedstawiła ona jak instytucjonalizował się ruch feministyczny w Anglii, począwszy od jego wzrostu w latach 70. XX wieku po lata 90., gdy jego cele zostały włączone do działań takich instytucji, jak np. związki zawodowe. Jane Hardy opowie też, jak dzięki aktywności feministek zmieniła się polityka rządu i pracodawców względem kobiet. Językiem spotkania był angielski. Spotkanie odbyło się 1 czerwca, w środę, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa
 
  
   Czy "Kod Leonarda da Vinci"
to książka feministyczna?
 
Bestseller Dana Browna zyskał ostatnio dodatkowy rozgłos za sprawą hierarchów Kościoła katolickiego, uznających książkę za antykatolicką. Popularne ezo-czytadło przedstawia instytucję Kościoła katolickiego jako mizoginiczną i świadomie pomniejszającą rolę kobiet w chrześcijaństwie. W książce Browna Kościół ukrywa przez wieki tajemnicę Świętego Graala. Odnalezienie go to odnalezienie kobiecego aspektu boskości. O książce rozmawiały Anna Kohli i Sławomira Walczewska. Spotkanie odbyło się 4 maja, w środę, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
  
 
Debata z "Zadrą" - kondycja ruchu feministycznego
 
Spotkanie w związku z nową, wiosenną "Zadrą".  Maria Ciechomska pisze w tym numerze o sytuacji muzułmanek w Europie, szczególnie w Niemczech, Małgorzata Tarasiewicz relacjonuje niedawne batalię feministek i organizacji pozarządowych z władzami konserwatywnych państw w czasie "kobiecej" konferencji ONZ-u, są też zdjęcia z ósmomarcowych manif w kilku miastach, komentarz do pomysłu "becikowego" i do udanego wystąpienia kilku "naszych" feministek w znanym z prawicowej tendencyjności programie telewizyjnym. Głównym tematem spotkania było pytanie o odwagę kobiet i kondycję polskiego ruchu feministycznego - wychodząc od reportaży z manif, artykułu o becikowym i o wirtualnej grze "Antykoncepcja", sytuacji wokół Funduszu Alimentacyjnego. Spotkanie odbyło się  10 maja, we wtorek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
Spotkanie z Izabelą Filipiak
 
Izabela Filipiak, pisarka, krytyczka literacka, w wolnych chwilach również graficzka. Ostatnio spróbowała z powodzeniem swoich sił jako poetka wydając "Madame Intuita". Jest autorką kultowej "Absolutnej Amnezji", "Śmierci i spirali", "Niebieskiej menażerii" i "Almy". Izabela Filipiak opowiadała o swojej najnowszej książce, poświęconej postaci młodopolskiej poetki Marii Komornickiej, znanej jako Piotr Włast. Podczas spotkania można było zakupić książkę pisarki. Spotkanie odbyło się 13 maja, w piątek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
  
Rola polskich organizacji kobiecychw budowaniu nowych przestrzeni politycznych po wejściu do UE 
   
Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe możliwości działania i mobilizacji dla organizacji feministycznych i kobiecych w  Polsce. To, czy i jak te możliwości są wykorzystywane, było przedmiotem międzynarodowych badań w Polsce i w Czechach.
Opowiadała o nich  prof. Joanna Regulska z Uniwersytetu Rutgers w USA, autorka publikacji analizujących zakres partycypacji kobiet w procesie decyzyjnym i rolę organizacji pozarządowych po transformacji ustrojowej.  Prof. Regulska jest założycielką i dyrektorką programu Local Democracy Partnership na Uniwersytecie Rutgers. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia, w piątek, o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
Równy status po szwedzku
 
Szwecja jawi się nam jako niedościgniony ideał prokobiecych rozwiązań systemowych. W żadnym innym kraju kobietom nie udało się tak wiele osiągnąć - parytet, zminimalizowanie rozpiętości płacowych czy też urlopy ojcowskie. Spotkanie w eFce było okazją do porozmawiania z gośćmi ze Szwecji, działaczami organizacji IOGT-NTO, na temat polityki równych szans, rozwiązań legislacyjnych umożliwiających duży udział kobiet w polityce, biznesie, życiu społeczno-kulturalnym. Spotkanie poprowadziła Anna Dudka, a odbyło się ono 26 kwietnia, we wtorek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
Gry i manify ludu kobiecego czy
nowe strategie feministyczne?  
 
Z okazji marcowego święta eFKa zorganizowała dyskusję panelową o strategiach działań na rzecz zmiany ograniczających kobiety stereotypów dotyczących płci. Jakie działania ruch kobiecy podejmuje dzisiaj? Jakie są skuteczne? Czy grozi nam baklash? Jak możemy przeciwdziałać?   dyskusji wzięły udział: Beata Kozak, redaktorka naczelna "Zadry", prof. Sasińska-Klas, pełnomocniczka Wojewody Małopolskiego do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn oraz Anna Gruszczyńska, szefowa krakowskiego oddziału Kampanii Przeciw Homofobii. Dyskusje poprowadziła Sławomira Walczewska. 
 
 
10 lat po Pekinie - bilans zysków i strat  
 
W 2005 roku mija 10 lat od Czwartej Światowej Konferencji w Pekinie, poświeconej sytuacji kobiet, która zakończyła się podpisaniem Platformy Pekińskiej. Dokument wskazywał 12 obszarów działania, mających kluczowe znaczenie dla poprawy losu kobiet. Dokładnie określono zakres działań, jakie muszą być realizowane przez państwa. Do najważniejszych obszarów tematycznych zaliczono pauperyzację kobiet, wzrost przemocy wobec nich, zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych, a także poszerzenie dostępu do praw reprodukcyjnych. O tym, czy polski rząd wywiązał się z podjętych zobowiązań opowie Małgorzata Tarasiewicz z NEWW. Spotkanie odbyło się 11 marca, w piątek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
  Salon Myśli Sfeminizowanej
  
Spotkanie z cyklu Salon Myśli Sfeminizowanej, zorganizowane przez  gliwickie koło partii Zieloni 2004 oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się 23 lutego, o godz. 19.00 w Katowicach w restauracji „Złoty Osioł”, przy ul. Mariackiej 1 (obok Starego Dworca). Gościnią spotkania była redaktorka naczelna „Zadry”, Beata Kozak.
  
     
Film z "Dni Kultury dla Tolerancji"
 
Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczne wydarzenia podczas zorganizowanych przez krakowski oddział Kampanii Przeciw Homofobii - "Dni Kultury dla Tolerancji". Nie wszyscy widzieli jednak, co tak naprawdę zdarzyło się podczas Marszu Tolerancji. Medialne relacje były zdawkowe i schematycznie. Podczas Marszu nakręcony został film, który prezentowano do tej pory w Niemczech, na Węgrzech, jak również w Czechach. Uczucie zagrożenia, agresja czy strach nie są immanentnymi cechami wszystkich tego typu imprez, o czym może świadczyć przykład Hiszpanii, kraju którego sytuacja społeczno-polityczna pod wieloma względami jest zbieżna z polską specyfiką. O tym jak może wyglądać sytuacja mniejszości seksualnych na przykładzie radykalnych zmian, jakie zaszły po objęciu władzy przez socjalistów w Hiszpanii, a także o przygotowaniach do kolejnych "Dni Kultury dla Tolerancji" opowiadałą po prezentacji filmu Anna Gruszczyńska z Kampanii Przeciw Homofobii. Spotkanie odbyło się 23 lutego, w środę, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.  
 
 
Być piękną i przeżyć 
                 
Dlaczego małe dziewczynki się głodzą i doprowadzają do stanu wycieńczenia organizmu? Dlaczego kobiety decydują się na kosztowne i przede wszystkim bolesne operacje plastyczne? Czemu tak bardzo zależy nam na opinii innych? Co sprawia że porównujemy się z innymi kobietami? Z jakiego powodu tak mocno staramy się wpasować w obowiązujący stereotypowy obraz kobiecości? Na te i inne pytania podejmujące tematykę patriarchalnego kanonu kobiecego piękna, procesu jego kształtowania a także o nacisku, aby się do niego dopasować wywiera się od najmłodszych lat najpierw na dziewczynki, a potem już dorosłe kobiety opowiadała psycholożka Magdalena Freś. Spotkanie odbyło się 25 stycznia, we wtorek o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji Kobiecej eFKa.
 
 
                           Spotkanie z „Zadrą”
 
Ukazał się 21 numer „Zadry”. Można w nim poczytać o ukraińskich organizacjach kobiecych, o tym co robią dziewczyny (podpowiedź: uczą sie i jednoczą), o bojkocie feministycznych ksiażek, o kobiecie jako ciężkim przypadku, o energetycznych feministycznych zinach, o twóroczości noblistki Elfriede Jelinek i ignoranckich reakcjach polskich żurnalistów na jej Nobla, o kwestiach związanych z aborcją i z Europą oraz kilkunastu innych rzeczach. „Brawa i gwizdy” są w tym numerze obszerniejsze niż dotychczas, jest też coraz więcej braw. Matka Bolka przedstawia interpretację piosenek ludowych (autorstwa Jolanty Wisznieckiej) oraz skrajnie tendencyjne wypowiedzi na temat pogody. Spotkanie odbyło się 18 stycznia, we wtorek, o godz. 19.00 w siedzibie Fundacji.
   
 
Kraków i Norymberga – razem dla tolerancji
 
Fundacja Kobieca eFKa, Fundacja LGBT, krakowski oddział Kampanii przeciw Homofobii zachęcały do wzięcia udziału w konferencji "Kraków - Norymberga- razem dla tolerancji". W związku z 25-leciem partnerstwa miast w dniach 7-9 stycznia w Krakowie odbyła się konferencja pt: "Kraków i Norymberga Razem dla Tolerancji". W konferencji brały/-li udział  przedstawiciele i przedstawicielki lesbijskich i gejowskich organizacji pozarzadowych oraz politycy i polityczki z Krakowa i Norymbergii. Udział zapowiedziała również posłanka parlamentu Europejskiego, Lissy Goenert wraz ze swą partnerką. Konferencja obyła  się w Domu Polonii i w Urzędzie Miasta.
 
 
• Subskrypcja

Wpisz swj adres i zatwierd?aby otrzymywa?regularne informacje o nowociach na stronach eFKi

 
Proactive Reviews Does Proactiv Work
 Copyright © 2003 Fundacja Kobieca "eFKa"            projekt - Dominik Paszkiewicz, wykonanie -