Wielka rekonstrukcja kongresu emancypantek sprzed stu lat

Zakończyła się właśnie I Wojna Światowa, kraje Europy wychodziły z niej z ogromnymi stratami. Silna była wola zapobieżenia podobnym kataklizmom, ale różne wizje tego, jak to zrobić. Emancypantki z różnych krajów, które jeszcze przed wojną współpracowały ze sobą w Międzynarodowej Unii na rzecz Obywatelstwa Kobiet (IWSA), spotkały się na konferencji w Zurychu, by wypracować swoje rekomendacje na kongres wersalski.

W maju br. odbędzie się w Zurychu rekonstrukcja tego kongresu z udziałem współczesnych działaczek feministycznych i pacyfistycznych z różnych krajów. W jej trakcje zostaną przypomniane postaci uczestniczek tego kongresu oraz wypracowane przez nie postulaty i rekomendacje, które miały być uwzględnione przy pracach nad traktatem pokojowym, prowadzonych w Paryżu. Organizatorką wydarzenia jest ta sama organizacja, co wówczas, czyli Międzynarodowa Liga Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności (IWLPF). Warto dodać, że wśród założycielek IWLPF były również Polki, w tym Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. https://womenvotepeace.com/zurich2019/

Zaproszenie na to wydarzenie jest otwarte, a Fundacja Kobieca eFKa dysponuje środkami na dofinansowanie kosztów przelotu do Zurychu dla kilku osób. Noclegi na miejscu zapewniają w swoich domach członkinie szwajcarskiej sekcji IWLPF. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt do dnia 21.04. 2019 na adres: efka@efka.org.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

 

 

 

Czytaj dalej

Odczyty

Reforma domowej pracy kobiet w wizji polskich działaczek katolickich na przełomie XIX i XX wieku

piątek, 22.03.2019, godz. 18:  W latach osiemdziesiątych XIX wieku członkinie środowisk katolickich zaproponowały reformę domowej pracy kobiet.

Czytaj dalej

Warsztaty

Przeskoczyłam mury. Warsztat biograficzno-historyczny

Zaledwie sto lat minęło, odkąd kobiety w Polsce uzyskały prawa obywatelskie. Pokolenie naszych prababek wywalczyło je  dla siebie i dla nas. W jaki sposób wywalczyły? Z jakich powodów?  Kim były te kobiety, które się najbardziej angażowały? Co wiemy o dawnych emancypantkach, feministkach, sufrażystkach, siłaczkach, sterniczkach i entyzjastkach?

Czytaj dalej

Marzec kobiecy

Stulecie obywatelstwa kobiet

Kobiety w Polsce zaledwie od stu lat, czyli od pokolenia prababek, mają prawo nazywać się w pełni obywatelkami, mogą brać udział w politycznych gremiach decyzyjnych oraz  współuczestniczyć w kształtowaniu państwa polskiego.

Cykl spotkań w Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego dotyczy stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Sto lat temu obywatelstwo kobiet było dalekie od oczywistości. Świadczy o tym rozciągający się na dziesięciolecia proces uzyskiwania przez kobiety pełni praw obywatelskich w Europie: najwcześniej w Finlandii (1906), a najpóźniej w Europie w Szwajcarii (1990 w ostatnim kantonie) zostało zalegalizowane obywatelstwo kobiet. W Polsce kobiety po raz pierwszy poszły do urn wyborczych w styczniu 1919 roku.

Cykl rozpocznie rekonstrukcja hipotetycznego spotkania emancypantek sprzed wieku. Przy stoliku kawiarnianym spotkają się  Niemki: Anita Auspurg i Klara Zetkin oraz Polki: Maria Dulębianka i Zofia Daszyńska-Golińska. Będą one prezentować różne wersje koncepcji równouprawnienia kobiet. Na dwóch kolejnych spotkaniach zaprezentowane zostaną dwa filmy o zmaganiach kobiet o prawo głosu we własnych sprawach. Oba filmy powstały w ostatnich czterech latach. Pierwszy dotyczy Szwajcarii, w której kobiety najpóźniej w Europie zdobyły pełnię praw obywatelskich. Drugi film dotyczy Wielkiej Brytanii, w której kobiety najwcześniej w Europie domagały się swych praw. Tam spotkały się z największym oporem, tam przekroczyły granice pokojowych protestów i tam też poniosły największe ofiary.  Projekcje filmowe zostaną poprzedzone krótkim wprowadzeniem, a po projekcjach przewidziany jest czas na dyskusję.

W ramach czklu odbędzie się również warsztat biograficzno-historyczny pt: „Przeskoczyłam mury”, który odbędzie się w dniach 9.-10. marca. Celem warsztatu jest przypomnienie historii emancypacji kobiet oraz refleksja uczestniczek na temat swojego miejsca w tej historii. Wersja angielskojęzyczna warsztatu odbędzie się w kolejny weekend, 16.-17. Marca 2019

Organizatorzy: Fundacja Kobieca, w ramach EU projektu „Women Vote Peace”,  https://womenvotepeace.com   oraz Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

https://kreatywna-europa.eu/wp-content/uploads/2015/12/logo-Kreatywna-Europa-png.png

Czytaj dalej

Akcje

Centrum działań społecznych i obywatelskich

na Krakowskiej 19

Jesienią 2017 kamienica przy ul. Krakowskiej 19 została przez Skarb Państwa przekazana na własność miastu. W tej kamienicy od prawie 20 lat swoje miejsce mają organizacje,

Czytaj dalej

Jump Over the Walls / Przeskoczyłam mury / Ueber die Mauer Springen

The concept of the “Jump Over the Walls” biographic-historical workshop was developed in eFKa after many years of work with the Oral History / Herstory  and later with the biographical method in adult education.

The first JOW workshops took place in 2008. Firstly, the JOW  workshop had the recent history of Europe with the split in East and West and overcoming this split in the background.  Later it has in its background the 100th anniversary of the legalization of women’s political participation, which were celebrated in 2018 in several Central European countries – Poland, Germany, Austria and Lithuania – and 2019 – Belgium, Hungary, Luxembourg, Georgia.

The JOW workshops focus on the interrelationships between biographical memories and cultural knowledge about the past. Critical reflection on these relationships brings with it both the growing of historical knowledge and the identification of open questions. The workshop allows the participants to experience that this kind of reflection and exchange has empowering and transforming effect.

 

Next dates and places:

Kraków (Pl, in Polish), 16th of March 2018 at eFKa

Vesprem (Hu, in English), 22nd till 23rd of March 2018 at Venoke

Frankfurt/O, (G, in German), 30th Nov till 2nd Dec at Viadrina University

 

Berlin (G, in German), 22th till 24th February 2019 at VHS Zehlendorf

Kraków (Pl, in English), 16th of March at eFKa

Zurich (Ch, in English), 12th of May at WILFP

Berlin (G, in German), 27th of June at VHS Steglitz

 

More info:

Slawomira.Walczewska@efka.org.pl

Czytaj dalej

Krakowianki z różnych krajów

 

Spotkania otwartej grupy, adresowane do kobiet, urodzonych w innych krajach i kulturach, które mieszkają w Krakowie oraz dla kobiet, które wprawdzie urodzone są w Polsce, ale same mają doświadczenia  migracyjne lub są otwarte na rozmowę o nich. Spotkania „Krakowianek z różnych krajów” odbywają się raz w miesiącu. Mają one też swoją grupę na FB. 

Czytaj dalej

Utorowały nam drogę

„Że możecie same po ulicach chodzić, koleją jeździć, o czem chcecie, o rozumnych książkach, czy nierozumnych plotkach w towarzystwie rozmawiać, wszystko to winnyście pierwszym radownicom, co wam wśród szyderstw i wydziwiań drogę utorowały”, pisała Narcyza Żmichowska.

Czytaj dalej

Zadra 1/2017 gotowa

Najnowszy numer „Zadry” można już zamawiać w kiosku z Zadrą. 

Ognista, grecka okładka najnowszej Zadry prezentuje trzy główne tematy tego numeru. W dziale „naukowy seksizm” przeczytacie o skrzywionym podejściu do możliwości kobiet i mężczyzn. „Polityka mimikry” to krytyka współczesnego polskiego feminizmu, a dziewuchizm obejmuje cykl artykułów o Czarnych Protestach, zjawisku tak ważnym dla ruchu kobiecego, że tekstów o nim nigdy dosyć. Możecie też poczytać o dyskusjach wokół zasłon i sytuacji muzułmanek, o artystkach i oczywiście o aktualnych sprawach kobiet w Polsce. Poza tym polecamy w tym numerze bardzo ciekawe rozmowy. Okładka nawiązuje do najnowszej książki Renaty Lis „Lesbos”, której fragment drukujemy w Zadrze. A Matka Bolka? Nadal zagląda w przyszłość i śmieje się jak szalona.

Czytaj dalej

INNE i INNI na Kra 19

W maju 2019 powstała otwarta grupa na Facebooku o nazwie „Krakowska 19”,  która służy do informowania się wzajemnie pomiędzy osobami, grupami i organizacjami, spotykającymi się na Krakowskiej 19, które oferują spotkania  otwarte na Krakowskie 19 lub w innych miejscach oraz do informowania o tym szerokiej publiczności.
Adres grupy na FB to: www.facebook.com/groups/362697464592282/
Czytaj dalej
12